Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat centrální vysavač?

Obecně lze říci, že rychlý a snadný úklid lze zvládnout téměř s každým centrálním vysavačem. Rozdíl je samozřejmě ve výkonu a pořizovací ceně centrální jednotky. Účinnost a rychlost úklidu také významně ovlivňuje i vhodně použité příslušenství. Centrální vysavač ale zdaleka není jen o samotném vysávání, neboť nabízí hned několik užitečných vychytávek, které dokáží usnadnit každodenní úklid. Mezi ně například patří podlahová nametací štěrbina nebo samonavíjecí hadice VROOM.
 
 

Jak funguje centrální vysavač?

Centrální vysávání pracuje na poměrně jednoduchém principu. Mimo obytnou část domu, například ve sklepě nebo garáži, je na zdi upevněna výkonná centrální jednotka. Při vysávání jsou veškeré nečistoty sváděny potrubím do centrální jednotky, kde jsou ukládány do prachového zásobníku. Proudící vzduch po přefiltrování odchází výfukovým potrubím nenávratně pryč – mimo dům.
 
 

Jaké jsou hlavní výhody centrálního vysávání?

Rychlost, pohodlí a čistota. Tato tři slova asi nejlépe vystihují výhody centrálního vysávání, jednu z největších vymožeností pro úklid (nejen domácností). Stačí vlastně jen připojit lehkou hadici do vysavačové zásuvky, cvaknout vypínačem na rukojeti a můžete začít tiše a elegantně vysávat.
 
 
 
 

Jak výkonný centrální vysavač budu potřebovat?

Pro výběr výkonově odpovídající centrální jednotky je důležité znát celkovou podlahovou plochu domu. Tu vypočítáte poměrně snadno, když půdorysnou plochu domu (m 2) vynásobíte počtem pater, která budete chtít centrálně vysávat.
 
 
 

Jakou délku vysavačové hadice zvolit?

Vysavačové hadice jsou vyráběny v délkách od sedmi až po téměř dvacet metrů. Délka hadice úzce souvisí s rozmístěním vysavačových zásuvek. V praxi to znamená, že po připojení hadice k zásuvce bychom měli jejím koncem bez problémů dosáhnout do všech nejzazších míst domu a to nejen podlah, ale i rohů místnosti, abychom mohli odstranit například nevzhledné pavučiny.
 
 
 

3 důležitá doporučení při výběru centrálního vysavače

 
Důležitá doporučení:
  • Kvalitní motor se samostatným chlazením typu By-Pass, více oběžných kol
  • Celková velikost Vaší podlahové plochy a maximální délka potrubí (vzdálenost od nejvzdálenější zásuvky k centrální jednotce) by neměly překročit doporučené hodnoty uvedené výrobcem
  • Spolehlivá filtrace, která ochrání motor před poškozením a přitom výrazně nesníží sací výkon centrální jednotky
 
 
 

Co je to By-Pass?

By-Pass představuje zcela oddělené a nezávislé chlazení elektrické části motoru. Vysavač tedy není chlazen proudem přefiltrovaného vzduchu jako u přenosných vysavačů, ale zcela samostatně vzduchem z místnosti, ve které je centrální jednotka umístěna. Jeho výhodou je vyšší účinnost motoru a podstatně delší životnost oproti přenosným vysavačům.
 
 

Jaká je spotřeba energie?

Asi budete mile překvapeni, ale centrální vysavač právě díky své masivnější konstrukci motoru a účinnější turbíně má oproti přenosným vysavačům nižší spotřebu energie. Svou roli zde samozřejmě hraje i kratší doba potřebná pro stejně velký úklid.
 
 

Jaké jsou provozní náklady?

Jedinou provozní investicí centrálního vysávání, tedy kromě spotřebované elektřiny, představují náklady na filtraci. Způsob použité filtrace jasně určuje, kolik Vás bude provoz centrálního vysavače stát a jakou životnost od centrální jednotky lze asi očekávat. Proto je dobré ještě před samotným nákupem znát celkové skutečné náklady na provoz centrálního vysavače. 
 
Co značka, to odlišný způsob filtrace. Často jsme bohužel svědky známého úkazu, kdy snaha o maximální se odlišení vítězí nad jednoduchostí a účelností. O úspěšnosti nakonec stejně tak jako tak rozhodujeme my, každodenní uživatelé. Stále více se totiž ukazuje, že drahý a neekologický provoz centrálního vysavače má dnes jen malou šanci na úspěch.
 
 
 

Kvalitní a účelné příslušenství

Při nákupu centrálního vysavače je dobré pamatovat i na potřebné příslušenství. To je při samotném úklidu velice důležité. Totiž jen správně zvolené příslušenství zvládne rychlý a účinný úklid. Na každý typ podlahy, nábytku či čalounění je vhodný jiný druh nástavce. Důvod je prostý. Pouze odpovídajícími nástavci lze účinně a rychle odstranit i ty nejmenší částečky nečistot.
 
Vhodným příkladem může být kartáčový nástavec na domácí zvířata, který jistě ocení všichni chovatelé domácích mazlíčků nebo turbokartáč, který si zase hravě poradí s jakýmkoliv typem koberce. V široké nabídce příslušenství nechybí ani šetrná podlahová hubice z přírodních žíní či suchý mop na čištění tvrdých podlah.
 
 

Chytré doplňky

Podlahová štěrbina – instaluje se do soklu kuchyňské linky nebo zádveří. Nečistoty stačí pouze namést před štěrbinu a ty pak jediným pohybem nožní páčky mizí potrubím do zásobníku centrálního vysavače.
 
VROOM je samonavíjecí hadice o délce 7,3 uzpůsobena k snadnému a rychlému použití. VROOM je ideální k rychlému úklidu malých ploch a suchých nečistot ve vysoce vytížených prostorách domu jako jsou kuchyně, jídelny, koupelny, ale třeba i auto v garáži.
 
 

Čím je dobré začít?

Pokud se centrální vysávání rozhodnete nainstalovat svépomocí, je dobré nejprve vše pečlivě rozvrhnout a naplánovat. Základem úvahy by mělo být vhodné umístění centrální jednotky a strategické rozmístění vysavačových zásuvek.
 
 

Kolik vysavačových zásuvek je zapotřebí?

V případě počtu vysavačových zásuvek platí naše zlaté pravidlo instalace "Méně je více". Čím méně zásuvek, tím bude vysávání komfortnější. Se standardní 9-ti metrovou vysavačovou hadicí lze z jedné zásuvky bez problémů obsloužit celou plochu patra rodinného domu (až 110 m2). Je tedy zbytečné, aby se akční rádiusy zásuvek navzájem překrývaly.
 
 
 

Kdy a jak se centrální vysavač instaluje?

Systém centrálního vysávání se dnes díky své cenové dostupnosti stává standardem při výstavbě nových rodinných či komerčních domů. Na instalaci centrálního vysavače ovšem není nikdy pozdě a lze jím samozřejmě a poměrně snadno dovybavit i již postavený dům
 
 
 

Záruka a servis

Nedílnou součástí pořízení centrálního vysavače by měl být rovněž řádně zajištěný záruční a pozáruční servis. Záruční doby se podle značky centrálního vysavače zpravidla pohybují v rozpětí od dvou let stanovených zákonem až po následné různé formy nadstandardních záruk a servisních úkonů. Proto před samotným zakoupením centrálního vysavače je určitě vhodné se zajímat o rozsah a podmínky nabízených služeb nad rámec zákonné záruky, které daný prodejce nabízí. 
 
 

Životnost a nároky na údržbu?

Životnost centrálního vysavače lze na rozdíl od toho přenosného směle počítat na desítky let. Robustní konstrukce samotného motoru a oddělený způsob chlazení je k tomu předurčuje. Údržba je rovněž podstatně snazší než u klasického vysavače. Stačí pouze několikrát do roka (zpravidla 3-4x) provést výrobcem předepsanou údržbu.
 
 
 
Nákupního radce dodal: allegrovac.cz